Forrige3  af  21Næste

2. Aftale mellem regeringen (V og K) og DF om: Særligt tillæg til økonomisk vanskeligt stillede pensionister (16. oktober 2002)


2. Aftale mellem regeringen (Venstre og Det Konservative Folkeparti) og Dansk Folkeparti om: Særligt tillæg til økonomisk vanskeligt stillede pensionister (16. oktober 2002)

En undersøgelse gennemført af Den Sociale Ankestyrelse har vist, at der er stor variation i kommunernes praksis for tildeling af personlige tillæg til pensionister. Det forekommer mindre hensigtsmæssigt, at der er store forskelle fra kommune til kommune i dækningen af udgifter, som kendetegnes ved at være relativt høje, og som på en sundhedsfaglig baggrund må vurderes som nødvendige for en stor gruppe pensionister.

Regeringen og Dansk Folkeparti er på den baggrund enige om, at der indføres et særligt tillæg til dækning af økonomisk vanskeligt stillede pensionisters nødvendige udgifter til tandproteser, briller og fodbehandling.
 
Forslaget indebærer en klar forbedring af forholdene for økonomisk vanskeligt stillede pensionister, idet de fremover vil have et retskrav på at modtage tilskud til de nødvendige udgifter på de omfattede områder.

Tillægget ydes til følgende udgiftstyper:

  • Briller til afhjælpning af nær- eller langsynethed, dog ikke almindelige læsebriller. Tillægget beregnes på grundlag af udgiften til en standardbrille (stel og glas).
  • Tandproteser. Tillægget beregnes på grundlag af prisen på den billigste (men tilstrækkelige) aftagelige tandprotese. 
  • Fodbehandling til pensionister med et nødvendigt og vedvarende behov for fodbehandling, der ikke kan ydes sygesikringstilskud og helbredstillæg til, og som ikke kan dækkes af reglerne om personlig pleje.


Tillægget ydes efter følgende principper:

  • Tillægget beregnes svarende til de gældende regler for beregning af helbredstillæg. Det vil sige, at tillægget kan udbetales til pensionister, hvis personlige tillægsprocent er over nul, og hvis likvide formue (inklusiv en eventuel samlever eller ægtefælles formue) er mindre end 51.500 kr. (pl-2002).
  • Tillægget udgør 85 pct. af pensionistens udgift og nedsættes afhængig af den personlige tillægsprocent. Hvis pensionistens personlige tillægsprocent er 100, udgør tillægget således 85 pct. af pensionistens udgift. Er den personlige tillægsprocent derimod f.eks. 50 udgør tillægget efter afrunding 43 pct. af udgiften. 
  • Tillægget kan gives til folkepensionister og førtidspensionister, der er tilkendt førtidspension efter de regler, der gælder indtil 1. januar 2003. 
  • Tillægget ydes af kommunen efter ansøgning, når udgiften på et sundhedsfagligt grundlag vurderes nødvendig 
  • Pensionisten kan frit vælge at benytte tillægget som delvis betaling til en anden og eventuelt dyrere behandling hos en tandlæge, optiker eller fodterapeut efter eget valg. 
  • Udover det særlige tillæg kan kommunen fortsat efter en konkret individuel vurdering yde personligt tillæg efter de gældende regler til pensionistens resterende egenbetaling. 
  • Udgangspunktet for tillægsberegningen er priser i henhold til prisaftaler, som kommunen kan indgå med tandlæger, optikere mv. Har kommunen ikke en prisaftale, fastsættes tilskuddet ud fra den faktiske markedspris. 
  • Tillægget ydes subsidiært i forhold til tilskud efter anden lovgivning eller private ordninger som f.eks. Sygeforsikringen Danmark.
  • Tilskuddet beregnes efter ensartede principper, men afhængigt af prisaftalerne i de enkelte kommuner kan prisen (og dermed tilskuddets og egenbetalingens) endelige størrelse variere. Pensionisten har dog altid ret til at få dækket udgiften med op til 85 pct. af den pris, kommunen har indgået aftale om.








Lovforslaget træder i kraft den 1. april 2003 med henblik på at give kommunerne tid til at indgå prisaftaler inden ikrafttrædelsen. Pensionister, der i perioden 1. januar 2003 til 31. marts 2003 afholder udgifter, der omfattes af de nye regler om et særligt tillæg, kan efter lovforslagets ikrafttræden få udbetalt tillæg til dækning af disse udgifter. Tillæg til udgifter afholdt i perioden før lovforslagets ikrafttræden nedsættes dog med et beløb svarende til eventuelt allerede udbetalte personligt tillæg til dækning af de pågældende udgifter.
De samlede merudgifter ved ændringen skønnes til ca. 97 mio.kr. i 2003, 100 mio.kr. i 2004, 108 mio.kr. i 2005 og 109 mio.kr. i 2006 og årene derefter.

Bilag 1. Udgiftstyper omfattet af særligt tillæg til økonomisk vanskeligt stillede pensionister

De udgiftstyper, der ydes tillæg til, jf. Aftale om særligt tillæg til økonomisk vanskeligt stillede pensionister, er nærmere afgrænset på følgende måde:

  • Tillæg til briller beregnes på grundlag af udgiften til en standardbrille (stel og glas). Der ydes tillæg til briller, der afhjælper nær- eller langsynethed, evt. med indbygget læsebrille men ikke til briller med glidende overgang (progressive glas). Almindelige læsebriller er ikke omfattet, da de kan erhverves meget billigt uden en optikers mellemkomst. Dog vil der kunne ydes tilskud til læsebriller med en styrkeforskel mellem glassene på +/- 1.00 eller derover, da disse kun kan købes ved optiker. Standarden for briller fastlægges i den enkelte kommune gennem indgåelse af prisaftaler med optikere.
  • Tillæg til tandproteser beregnes på grundlag af prisen på den billigste (men tilstrækkelige) aftagelige tandprotese. Det beregnede tilskud udbetales også, hvis kommunen vurderer, at det er nødvendigt med en fast protese, eller hvis pensionisten ønsker en sådan. Der vil efter en konkret individuel vurdering kunne udbetales personlige tillæg til dækning af merudgiften ved en fast protese, såfremt en sådan vurderes nødvendig. 
  • Tillæg til fodbehandling gives til pensionister med et nødvendigt og vedvarende behov for fodbehandling, som der ikke kan ydes sygesikringstilskud og helbredstillæg til, og som ikke kan dækkes af reglerne om personlig pleje (enten på grund af behovets særlige karakter eller fordi pensionisten ikke har nedsat funktionsevne).



Forrige3  af  21Næste

 
Indholdsfortegnelse