1  af  9Næste

Forord


 

Mens den globale økonomi er i god fremgang, har den europæiske økonomi været mere stillestående. Det har vi mærket på eksporten. Alligevel er dansk økonomi inde i en gunstig udvikling, som ikke mindst er et resultat af nedsættelserne af indkomstskatten fra begyndelsen af 2004 og initiativerne i Forårspakken.

Ledigheden er faldet med ca. 20.000 personer siden slutningen af 2003, og beskæftigelsen er steget. Inflationstakten har været historisk lav, trods højere oliepris.

De offentlige finanser er i fin stand med et overskud i 2004 på over 33 mia. kr., og der er udsigt til lignende overskud i 2005 og 2006.

Finansminister

Overskuddet i 2005 ventes ligesom i 2004 at blive det største i EU, og finanserne er på sporet i forhold til det mål, vi har sat os frem mod 2010.

Der er udsigt til, at den positive udvikling fortsætter i år og 2006, og at ledigheden vil fortsætte med at falde. Den indenlandske efterspørgsel vil stadig være en drivende kraft, og samtidig ventes væksten i eksporten gradvis at tage til.

Fokus er skiftet. Nu drejer det sig om at sikre, at den nødvendige arbejdskraft er til rådighed til en fortsættelse af det moderate opsving, uden at der opstår knaphedsbetingede stigninger i priser og løn.

Den aktuelle situation for dansk økonomi er et godt udgangspunkt for at håndtere de fremtidige udfordringer.

Finansminister

1  af  9Næste