1  af  9Næste

Forord


Forord

Dansk økonomi er inde i et kraftigt opsving. Årsagen til den kraftige vækst har været den lave rente, høj vækst i udlandet, de stærkt stigende boligpriser og forøgelsen af de disponible indkomster i 2004 som følge af Forårspakken og Skattenedsættelsen.

Opgangen i dansk økonomi har været kraftigere end ventet, og dansk økonomi står dermed overfor positive udfordringer.

De offentlige finanser viste et rekordoverskud i 2005 på ca. 60 mia. kr., og der er udsigt til store overskud i både 2006 og 2007. Overskuddet er det største i EU. Som følge af overskuddet på de offentlige finanser, reduceres den offentlige gæld i højt tempo. Renset for midlertidige forhold ligger det offentlige overskud inden for målintervallet på ½ - 1½ pct. af BNP. Nedbringelsen af gælden er på forkant af 2010 planen.

Den korte rente er steget, og der er udsigt til yderligere rentestigninger. Det virker afdæmpende på efterspørgslen efter ejerboliger. Samtidig er olieprisen steget og bidrager dermed også til en afdæmpning af efterspørgslen.

Siden december 2003 er ledigheden faldet med 52.000 personer, og ledighedsprocenten på 4,8 pct. er den laveste i de sidste 30 år. Samtidig er den private beskæftigelse steget stærkt. Det øger beskæftigelsesmulighederne for dem, der har svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet.

Den gode situation på arbejdsmarkedet er nøglen til nu at gøre en ekstraordinær indsats for at skabe flere job, og derved øge beskæftigelsesmulighederne for dem der har svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet - blandt andet unge uden uddannelse og andre med utilstrækkelige kvalifikationer, herunder en del indvandre og efterkommere.

Velfærdsreformer og investeringer i fremtiden skal ruste Danmark til bedre at møde udfordringerne fra globaliseringen og sikre langsigtet balance i velfærdssamfundets økonomi med flere ældre. Reformerne vil sikre sammenhængskraften og øge arbejdsstyrken på kort sigt. Det vil bidrage til at fastholde fremgangen i dansk økonomi.

Opgaven er at holde økonomien på sporet, så fremgangen fortsætter, uden at der opstår knaphedsbetinget pres på priser og løn.

Finansminister Thor Pedersen

Finansminister Thor Pedersens underskrift

Thor Pedersen
Finansminister

1  af  9Næste