Forrige2  af  10Næste

Forord


Det går godt i Danmark. Beskæftigelsen er større end nogensinde før. Ledigheden er faldet med næsten 90.000 personer siden december 2003 til det laveste niveau siden 1974. Ledigheden er dermed lavere end i næsten alle andre OECD-lande.

Nye grupper har vundet fodfæste på arbejdsmarkedet. Velstanden er steget. Samtidig har vi styrket de borgernære serviceområder.

Kvaliteten i den offentlige sektor løftes yderligere med initiativerne i kvalitetsreformen. Kvalitetspuljen på 10 mia. kr. fra 2008-2011 og kvalitetsfonden til investeringer på 50 mia. kr. frem mod 2018 bidrager hertil. Og trepartsaftalerne med LO, AC og FTF har skabt bedre rammer for medarbejderne i den offentlige sektor.

Finanslovforslaget for 2008 sætter ligeledes fokus på velfærd og kvalitet med initiativer på en lang række områder, blandt andet forhøjelse af børnefamilieydelsen for børn under 3 år, en øget forsknings- og uddannelsesindsats samt initiativer for hjemløse og udsatte børn og unge.

Den stærke konjunktursituation med historisk høj beskæftigelse bidrager til, at de offentlige overskud er særligt store disse år. Gælden er bragt ned til 30 pct. af BNP. Og når man medregner den offentlige sektors finansielle aktiver, så er vi faktisk i balance. Den offentlige nettogæld vil dermed være væk.

De store overskud bliver mindre fremover, blandt andet fordi der bliver færre danskere i den erhvervsaktive alder og flere ældre. Og fordi skatteprovenuet fra Nordsøen falder. Udmøntning af 2015-planen vil sikre fremtidens velfærd og en holdbar økonomi på langt sigt. For at øge beskæftigelsen vil vi sætte skatten ned på arbejdsindkomst. Hertil kommer en klimastrategi, der indeholder ambitiøse energibesparelser til gavn for miljøet.

Med høj beskæftigelse, store overskud på de offentlige finanser, overskud på betalingsbalancen og moderat inflation er dansk økonomi stærk, både historisk set og sammenlignet med andre lande. Med 2015-planen er der skabt gode forudsætninger for, at vi kan fastholde denne positive position i fremtiden.

Foto: Finansminister Thor Pedersen

Finansminister Thor Pedersens underskrift

Thor Pedersen
Finansminister



Forrige2  af  10Næste