Vi begynder dog først, når du klikker dig videre til næste side.
Budgetoversigt 3, december 2011, giver der giver et overblik over finanslovsaftalerne for 2012 samt en status for statens finanser og de offentlige finanser.
Budgetoversigt 2, august 2011, giver en status for statens og de offentlige finanser i 2011 og 2012.
Budgetoversigt 1, maj 2011, giver en status for statens finanser i 2010 og 2011 og i de offentlige finanser i 2010-2012.
Regeringen vil indføre et nyt styringssystem for de offentlige udgifter
Budgetvejledning 2011 erstatter Budgetvejledning 2010 og reglerne i Budgetvejledning 2011 gælder fra og med finansåret 2011.
I 2010 ventes det offentlige forbrug at vokse mere end hidtil forudsat, og skønnet for det offentlige forbrug er opjusteret med 5 mia. kr. i 2010. De offentlige budgetter for 2011 flugter imidlertid med det planlagte niveau i genopretningsaftalen og augustvurderingen. Realvæksten i det offentlige forbrug skønnes til 1,0 pct. i 2010 og -0,3 pct. i 2011.
Finanspolitikken er lempet markant i 2009 og 2010 for at understøtte vækst og beskæftigelse.
”Budgetredegørelse 2010” gør status over de seneste års kraftige vækst i det offentlige forbrug og peger samtidigt på en række områder, hvor der er mulighed for omprioriteringer og bedre udnyttelse af ressourcerne.
Budgetvejledningen indeholder de generelle regler for statsadministrationens anvendelse af de bevillinger, der er givet på finansloven og ved tilslutning fra Folketingets Finansudvalg.
Finansloven for 2010 afspejler et underskud på statens finanser på 77¼ mia. kr. i 2010.
Med finanslovforslaget for 2010 skønnes der et underskud på statens finanser på godt 91 mia. kr. i 2010, mens der i 2009 skønnes et underskud på 26½ mia. kr.
Overskuddet på statens finanser er opgjort til 72¼ mia. kr. på statsregnskabet for 2008, mens der i 2009 skønnes et underskud på statens finanser på 21½ mia. kr.
På finanslovforslaget for 2009 skønnes overskuddet på statens finanser til 63¼ mia. kr. i 2009, mens der i 2008 skønnes et overskud på 68 mia. kr. De ventede overskud skal blandt andet ses i sammenhæng med den aktuelle konjunktursituation med høj beskæftigelse og lav ledighed samt betydelige indtægter fra Nordsø-aktiviteterne.
Handlingsplanen beskriver en række muligheder for at frigøre ressourcer i kommuner og regioner - ressourcer, som kommuner og regioner i stedet kan anvende til at forbedre servicen til borgerne. Handlingsplanen opgør et konkret potentiale på 2,2 mia. kr. i 2009 stigende til 7 mia. kr. i 2013 og peger på yderligere muligheder.
På statsregnskabet for 2007 er overskuddet på statens finanser opgjort til 106¼ mia. kr. i 2007, mens nettokassesaldoen afspejler et overskud på 82¾ mia. kr. Forskellen på 23½ mia.kr. skal ses i sammenhæng med omfanget af statslige genudlån og en kontant kompensation til regioner og kommuner som led i delingen af amternes nettoformue. Dertil kommer, at regnskabsførte udgifter på især...
På baggrund af finanslovforslaget for 2008 skønnes overskuddet på statens finanser til ca. 76¼ mia. kr. i 2008, mens der i 2007 skønnes et overskud på 95½ mia. kr. De store overskud i 2007 og 2008 skyldes blandt andet den gunstige konjunktursituation samt betydelige merindtægter fra Nordsø-aktiviteterne.
Den røde Bygning på hjørnet af Christiansborg Slotsplads og Slotsholmsgade udgør i dag rammen om Finansministeriets arbejde. Som en sand gøgeunge er det i årenes løb lykkedes Finansministeriet at fortrænge de øvrige ministerier, der oprindeligt også havde deres plads her.
Budgetoversigt 2, august 2007
Budgetoversigt 1, maj 2007
Budgetredegørelse 2007
I finansloven for 2007 skønnes overskuddet på statens DAU-saldo til 68½ mia. kr. i 2007, mens der i 2006 skønnes et overskud på ca. 83¾ mia.kr. De store overskud i 2006 og 2007 skyldes navnlig den gunstige konjunktursituation samt merindtægter fra Nordsø-aktiviteterne.
På baggrund af finanslovforslaget for 2007 skønnes overskuddet på statens finanser til 60 mia.kr. i 2007, mens der i 2006 skønnes et overskud på ca. 76¼ mia.kr. De markante overskud i 2006 og 2007 kan primært henføres til betydelige merindtægter fra Nordsø-aktiviteterne samt den gunstige konjunktursituation.
Ifølge statsregnskabet for 2005 er overskuddet på statens finanser opgjort til godt 80½ mia.kr. i 2005, og overskuddet på statens finanser skønnes til ca. 62½ mia.kr. i 2006.
Budgetvejledning 2006
Med aftalerne om finansloven for 2006 iværksættes en række nye større initiativer inden for blandt andet forskning, uddannelse, innovation og iværksætteri, vilkårene for børnefamilier, sygehuse og ældre samt natur og miljø.
På baggrund af finanslovforslaget for 2006 skønnes overskuddet på statens finanser til 39,9 mia.kr. i 2006, mens der i 2005 skønnes et overskud på 50,1 mia.kr.
Budgetredegørelse 2005 sætter fokus på blandt andet: De offentlige udgifter og det offentlige personaleforbrug, produktivitet og produktivitetsudvikling i den offentlige og private sektor, produktivitetsmålinger i den offentlige sektor, produktivitetsfremmende tiltag i den offentlige sektor, produktivitet i større danske virksomheder og ministerier og produktivitetsopgørelser i...
Ifølge statsregnskabet udgør overskuddet på statens finanser 27,7 mia.kr. i 2004, og i 2005 skønnes overskuddet til 30,7 mia.kr., jf. Budgetoversigt 1, maj 2005. I begge år er overskuddet opjusteret i forhold til decemberoversigten, hvilket især kan henføres til indtægterne fra pensionsafkast- og selskabsskat.
Budgetoversigten indeholder blandt andet en aktuel status for de samlede offentlige finanser og finanspolitikken. Budgetoversigten fokuserer desuden på statens finanser – herunder statens udgifter og indtægter – og udviklingen i statsgælden. Budgetoversigten udkommer normalt tre gange årligt – i maj, august og december.
Af Budgetoversigt 2, august 2004, fremgår det blandt andet, at finanslovsforslaget for 2005 indebærer et overskud på statens DAU-saldo på 20,5 mia. kr. i 2005, mens der i 2004 skønnes et DAU-overskud på 2,8 mia. kr.
Sammenfatning af betænkning fra Udvalget om embedsmænds rådgivning og bistand til regeringen og dens ministre.
Betænkning fra Udvalget om embedsmænds rådgivning og bistand til regeringen og dens ministre.
Af Budgetoversigt 1, maj 2004, fremgår det blandt andet, at overskuddet på statens finanser, dvs. DAU-saldoen, er opgjort til 12,4 mia.kr. i 2003.
Budgetredegørelse 2004 analyserer blandt andet: De offentlige udgifter og det offentlige personaleforbrug, Udgiftsstyringen i den offentlige sektor, Den danske forskningsindsats mv.
Af Budgetoversigt 3, december 2003, fremgår det blandt andet, at der på finansloven for 2004 er budgetteret med et overskud på statens DAU-saldo på 10 mia.kr.
Af Budgetoversigt 2, august 2003, fremgår det blandt andet, at finanslovsforslaget for 2004 indebærer et overskud på statens DAU-saldo på 5,3 mia.kr. I 2003 skønnes et DAU-overskud på 5½ mia.kr. Overskuddet på de samlede offentlige finanser skønnes til 16,6 mia.kr. i 2003 og 18,7 mia.kr. i 2004.
Budgetoversigten indeholder en aktuel status for statens finanser – herunder udviklingen i DAU-saldoen og statens gæld. Budgetoversigten fokuserer desuden på de samlede offentlige finanser og finanspolitikken.
Budgetredegørelse 2003 analyserer blandt andet: De offentlige udgifters niveau og udvikling, udgifterne til indkomstoverførsler og den danske udviklingsbistand.
Budgetoversigten indeholder blandt andet en aktuel status for de samlede offentlige finanser og finanspolitikken. Budgetoversigten fokuserer desuden på statens finanser – herunder statens udgifter og indtægter – og udviklingen i statsgælden.
Budgetoversigten indeholder blandt andet en aktuel status for de samlede offentlige finanser og finanspolitikken. Budgetoversigten fokuserer desuden på statens finanser – herunder statens udgifter og indtægter.
Finanslovforslaget og aftalerne om den kommunale økonomi indeholder regeringens konkrete prioriteringer i 2002.
Told•Skat har knap 5.700 ansatte og varetager hovedparten af det offentliges opkrævningsopgave. Som afslutning på Told•Skats budgetaftale for 1998-2001 er der gennemført en budgetanalyse.
Det nye finanslovforslag for 2002 indeholder en række væsentlige initiativer, som blev lagt frem i regeringsgrundlaget Vækst, velfærd – fornyelse, Regeringen november 2001, og Regeringens første 100 dage, Regeringen december 2001.
Budgetoversigten indeholder en aktuel status for de samlede offentlige finanser og finanspolitikken.
En række af bestemmelserne i Budgetvejledning 2001 er ændret i forhold til bestemmelserne i Budgetvejledning 1996.
Folketinget har i de senere år gennemført en række reformer af social- arbejdsmarkeds- og integrationspolitikken. Senest er der sammen med en bred kreds af folketingets partier opnået enighed om en førtidspensionsreform, som skal træde i kraft i 2003.
Budgetredegørelse 2000/2001 indeholder tre hovedtemaer. Tema 1 omhandler udviklingen i de offentlige udgifter, tema 2 vedrører den sociale og integrationspolitiske indsats og i tema 3 analyseres mulighederne for bedre anvendelse af ressourcerne i den offentlige sektor.
Budgetoversigten indeholder en aktuel status for finanspolitikken, de samlede offentlige finanser og statsfinanserne.
I denne rapport præsenteres resultaterne af den kvantitative undersøgelse af borgernes tilfredshed med den offentlige service, som PLS RAMBØLL Management har gennemført for Finansministeriet i perioden den 13. juni til den 30. juni 2000.
Benchmarking er systematiske sammenligninger med erfaringsudveksling og forbedring for øje. Benchmarking er dermed et værktøj, som ledere og medarbejdere i den offentlige sektor kan anvende til at lære af de gode erfaringer, tænke nyt og gribe opgaverne anderledes an med henblik på at styrke service, kvalitet og effektivitet.
Finansministeriet og Justitsministeriet har iværksat en budgetanalyse af politiet til brug for fastlæggelsen af politiets bevilling efter udløb af den nuværende flerårsaftale.
I årets budgetredegørelse bidrager Finansministeriet med nye analyser af de offentlige udgifter, effektiviteten i den offentlige sektor og mulighederne for nye instrumenter.
Budgetoversigten indeholder en aktuel status for finanspolitikken, de samlede offentlige finanser og statsfinanserne. Det omfatter blandt andet udviklingen i DAU-saldoen - herunder statens indtægter og udgifter - samt i statens gæld.
Finansministeriet foretager løbende analyser af borgernes syn på den offentlige sektor. I den foreliggende undersøgelse ser vi på borgernes tilfredshed med de offentlige institutioner.
Budgetredegørelsen er Finansministeriets årsberetning om udviklingen i den offentlige sektor.
Ledigheden er nu så lav, at et fortsat hurtigt og kraftigt fald vil lede til overophedning. Det skal undgås, at opsvinget på den måde får lov at ødelægge sig selv. Det ville lægge grundstenen til en nedgangsperiode, som kunne vare flere år og forhindre den ønskede gode udvikling frem til år 2005.
Betænkning fra Udvalget om forholdet mellem minister og embedsmænd.
Budgetoversigten indeholder en aktuel status for de samlede offentlige finanser og statsfinanserne.
Budgetoversigten udsendes 4 gange årligt - i maj, august, oktober og december af Finansministeriet. Budgetoversigten indeholder en aktuel status for statens udgifter og indtægter.
Budgetredegørelse 97
Budgetoversigten indeholder en aktuel status for statens udgifter og indtægter.
I dette tillæg til Budgetredegørelse 96 belyses styringen af den offentlige sektor - den historiske udvikling, de nye styreformer og nogle mulige udviklingslinier.
Budgetredegørelse 96 - Velfærdssamfundets veje - et resumé
Budgetredegørelse 96 handler om de langsigtede økonomiske og velfærdsmæssige konsekvenser af de valg og politiske beslutninger, som vi træffer i disse år.
Budgetoversigt 1, maj 2012 giver en status for statens finanser og de offentlige finanser.
Budgetoversigt 2, august 2012 giver en status for statens finanser og de offentlige finanser.
Budgetoversigt 3, december 2012 giver en status for statens finanser og de offentlige finanser.
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996