Finansminister Kristian Jensen


Finansminister Kristian Jensen er født den 21. maj 1971 i Middelfart. Han er gift og far til tre drenge, Magnus, Oliver og Asbjørn.

Kristian Jensen

CV for Kristian Jensen

Parlamentarisk karriere
Finansminister fra 28. november 2016
Udenrigsminister fra 28. juni 2015 til 28. november 2016
Skatteminister fra 2. august 2004 til 23. februar 2010
Statsrevisor fra 15. marts 2011 til 28. juni 2015 
Finanspolitisk ordfører 2001-2004
It-ordfører og idrætsordfører 1998-2001
Næstformand for Skatteudvalget 2001-2004
Næstformand for Venstre fra 2009 
Formand for Venstres folketingsgruppe 2010-2015 

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Venstre i Vestjyllands Storkreds fra 13. november 2007 
Folketingsmedlem for Venstre i Ringkøbing Amtskreds fra 11. marts 1998 til 13. november 2007 
Kandidat for Venstre i Herning Nordkredsen fra 2007 
Kandidat for Venstre i Herningkredsen fra 1996 til 2006 

Uddannelse og erhverv
Bankassistent, Unibank, Brande, fra 1993 til 1998
FinansDiplomstudiet, fra 1993 til 1995 
Bankelev i Unibank, Lemvig, fra 1991 til 1993 
Højere handelseksamen, Lemvig Handelsskole, fra 1988 til 1991 

Download pressebilleder af finansministeren.





Henvendelser til ministeren

Finansminister

Kristian Jensen
fmmin@fm.dk

Publikationer